Archiwum 09 lutego 2015


lut 09 2015 Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?...
Komentarze: 0

Meble wymieniamy rzadko, dlatego nie warto kupować ich pochopnie. Dobrze rozplanowane i funkcjonalne będą dobrze służyć przez wiele lat. Rzecz nie sprowadza się tylko do trafnie wybranego stylu.
Z czego powstają meble do kuchni

Na niewidoczne elementy korpusów szafek używa się laminowanej płyty wiórowej, na bardziej widoczne (ścianki boczne, regały otwarte) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Najwięcej uwagi poświęca się frontom mebli kuchennych, gdyż to one decydują o estetyce, stylu i trwałości kuchennej zabudowy. Do ich wyrobu stosuje się drewno, płyty drewnopochodne oraz szkło.

Tradycyjne drewno jest bardzo trwałe, zwłaszcza gatunki liściaste (dąb, buk). Do produkcji używa się też m.in. drewna sosnowego, olchowego, brzozowego. Jego powierzchnia bywa lakierowana lub woskowana. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak, by imitowało droższe. Częstym rozwiązaniem jest też pokrywanie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie jego powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

Płyta wiórowa to materiał bardzo popularny, głównie ze względu na niską cenę i bogactwo wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale szczelnie polakierowana posłuży nam przez lata. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.

Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, lakierem lub fornirem. To materiał tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą być nawet fantazyjnie wygięte.

Szkło osadzane jest w ramkach z aluminium lub drewna. Występuje w wielu kolorach i wzorach, również w formie witrażu.

Wykończenie powierzchni mebli do kuchni

Płyty drewnopochodne pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi (laminat, folia PVC) albo lakierem. Najbardziej naturalnie wygląda fornir - zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęczki.

Laminat to tworzywo nie dające się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie.

Folią PCV fronty powleka się na ciepło - nakłada się ją na front i krawędzie, więc nie ma obawy, że odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Bardziej podatny na uszkodzenia jest lakier. Jego skuteczność zależy od liczby warstw - im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nimi meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub półpołyskiem. Do drewna stosuje się lakiery transparentne, uwydatniające kolor i usłojenie.